Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Barevná daguerrotypie

Kolorovaná stereodaguerrotypie signovaná Franz K. Strezek.

Na dvojici portrétů stářím poškozené daguerrotypie se dívá vznešený postarší muž, na klopě vyznamenání, v klobouku bílé rukavice. Byl exponován dvakrát po sobě s nepatrným posunem přístroje, takže je zobrazen pokaždé z trochu jiného úhlu.Při prohlížení ve stereokukátku měl působit plasticky.  Tvář je zčásti barevná, ale nejde o barevnou fotografii. Jen kolorovanou. V době jejího vzniku však již existovala technika, kterou někteří označují jako první proces fotografického zachycení barev. Jejím tvůrcem byl Levi Hill, babtistický duchovní a daguerrotypista,  narozený 26. února 1816.  Technika se nazývá hillotypie, někdy též heliohromie. Své prvenství pro barevnou fotografii Hill dokazoval v publikaci s názvem The Magic Buff z roku 1850. Je to pravda? Ano i ne. Někteří ho zatracovali, jiní uznávali, mezi obdivovateli vynikal zejména daguerrotypista Samuel Morse, dnes známý spíše jako vynáleze telegrafu čili morseovky. 

Expertem na fotografické techniky je vědec českého původu Dusan Stulik z Getty Conservation Institute v Los Angeles. Na dotaz k Hillovi sdělil:,,Hill byl dobrý fotograf a s daguerkama to uměl. Jeho experimenty mu ukázaly, že je určitým chemickým postupem schopen dostat na daguerrotypii barvy - červenou a modrou. Toho se chytil a oznámil,  že je na správné cestě a že je jen otázka času, kdy dostane barvy další. Ale to byl problém- barvy žlutá, zelená a bílá. Určité barvy na základě optické interferometrie tedy Hill zachytit dokázal, řada jeho daguerrotypických desek je ale dobarvena štětcem. Zjistili jsme, že byla třeba použita bilá antimonová běloba, dále modrá indigo a pruská modř, červené organické pigmenty, chromová žluť, atd.” Shrnutím tedy je, že Hill sice svou metodou dokázal zachytit některé barvy, ale ne všechny. Ty pro větší autenticitu dodělával ručně… Označení ,,první barevné fotografie” pro jeho práce tedy nejspíš nejde použít. 

Pro ilustraci postupu prohlížíme signovaný daguerrotypický  stereoskopický portrét. Jeho autor, daguerrotypista českého původu Franz K. Strezek (zkomolenina ze Střeček), patřil  v prvních v dvou desetiletích fotografie ve Vídni k těm nejvýznamnějším fotografům. Samozřejmě netvrdil, že jde o barevnou fotografii, jen ji zčásti koloroval, aby portrét vypadal živěji.

Psáno pro časopis Reportér Magazín.

Fotografie pochází ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení, je možné pouze po souhlasu majitele a uvedení zdroje. 

Franz K. Strezek,  portrét neznámého muže, kolorovaná stereodaguerrotypie, asi 1856 Franz K. Strezek, portrét neznámého muže, kolorovaná stereodaguerrotypie, asi 1856

Seznam čtení