Dějiny fotografie prostřednictvím čtení konkrétních zajímavých snímků. Od září 2014 též na http://reportermagazin.cz, seriál Tajemství historické fotografie.

Herec Mošna našel houbu!

Rudolf Bruner-Dvořák fotografoval Jindřicha Mošnu v lese u Dobřívi v létě 1094.

Fotograf Rudolf Bruner-Dvořák, ač ve své době mistr bezprostřední momentky, v tomto případě zvěčnil herce a jeho doprovod v lese ve zřetelně naaranžované scéně. Můžeme se jen dohadovat, nakolik aranžmá ovlivnila Mošnova výrazná osobnost s mocným smyslem pro komiku. Možná si právě on tuto inscenaci vymyslel, viděl houby a předstíral radost a překvapení. Předtím možná někdo z průvodců o plodnici div nezakopl. A všichni hrají, že jsou houbičkou fascinováni.
    Pokrývky hlavy i plnovousy působí skoro dojmem, že Mošna podnikl výlet do Ruska. Ale nebylo tomu tak. Podle textu z Českého světa z října 1904 s názvem Mošna na prázdninách!, kde byl otištěn snímek ze stejné série, šlo o procházku ,, se syny v lese u Dobřívi”. Zároveň se tu dovídáme, že ,,Náš fotograf, který zajel si za Mošnou do Dobřívi, přistihl jej vzdor dešti v nejlepší náladě a může pochlubiti se, že byl umělcem pohoštěn! A to znamená u pana Mošny mnoho, velmi mnoho!”.  Poslední věta je jistě dvouznačná, ale chápejme ji tak, že pohoštění  učinil ku poctě fotografa. Jasně tu je mimochodem naznačeno, že Rudof Bruner-Dvořák byl tehdy fotograf Českého světa, tehdy zbrusu nového časopisu, který mistrně využíval obrazové síly fotografie.
    Šťastnou souhrou náhod se soubor dvanácti skleněných negativů z fotografova výletu za Mošnou dochoval. Prezentujeme jej bez výřezu, v celé velikosti, včetně poškození při okrajích. Jak bohužel bývá časté, směrem k okrajům je záběr poškozen, oprýskává emulze, pracuje čas. I v tomto případě se můžeme ptát, nakolik poškození napravit nebo prohlásit, že fotografie mají právo na svůj původní lesk a poškození vyretušovat. A argumentovat také úctou k fotografovi, neboť on by v poškozené podobě snímek na veřejnost nepustil. Další možností je uskutečnit výřez, třeba takový, jaký je v Českém světě...

   Může překvapovat, že pro reportážní záběr z terénu se roku 1904 volil formát 13 x 18 cm. Ale dějiny fotografie jsou vpodstatě i o neustálém zmenšování nosičů záznamu; vždyť v současnosti běžná velikost čipu u zrcadlovek je přibližně 17 x 25 mm.

Psáno pro časopis Reportér Magazín.

Fotografie pochází ze Sbírky Scheufler. Jakékoliv užití snímku, včetně stažení, je možné pouze po souhlasu majitele a uvedení zdroje. 



Rudolf Bruner-Dvořák, herec Jindřich Mošna při nálezu houby, léto 1904. Rudolf Bruner-Dvořák, herec Jindřich Mošna při nálezu houby, léto 1904.

Seznam čtení