01.01.2017 - Bilance roku 2016

Zdá se při ohlédnutí, jako by rok 2016 byl vcelku úspěšný. Nebýt toho, že od srpna byla vážně nemocná manželka Lenka. Uvidíme, co přinese rok 2017, který se obecně jeví jako rok turbulencí, rok změn! Vítejte v něm! 


Výstavy:

Pavel Scheufler v roce 2016 realizoval čtyři nové autorské fotografické výstavy (Hony a lovy na historických fotografiích, Letní radovánky na historických fotografiích, Letní lázeňské radovánky a Advent, Vánoce a Silvestr na historických fotografiích). Dvě výstavy se připravily, ale jejich výstavní realizace se přesunula na rok 2017.  Na dvou výstavách se významně podílel jako spoluautor ( Rusko 1896-2016. Příběh Ruska očima tří českých fotografů a  Pocta fotografů Karlu IV. ) a na dalších dvou spolupracoval jako člen širšího týmu (Akta Erotika, Třetí rozměr  staré Opavy). V italském Palermu se reprízovala výstava František Krátký a Pavel Kopp - Dva pohledy na Itálii s podtitulem Sto let fotografie v záběrech dvou českých fotografů). 

 

Vědecko-výzkumná činnost:

Pokračovala spolupráce jako člena autorského týmu na projektu v rámci NAKI pro Národní památkový ústav. Jako příloha Metodiky I. byl dokončen výkladový  česko-anglický slovník Vybrané pojmy z historie fotografické techniky.  V časopise Zprávy památkové péče byl publikován  text Popisování reversů a aversů na fotografiích. 

 

Seriály v médiích:

Na webu časopisu Reportér magazín pokračovalo komentování  historických fotografií v seriálu  Tajemství historické fotografie, který od září 2016 zahájil 3. ročník. Od 12. ledna 2016 po celý rok na iDnes byl dvakrát za týden prezentován historický snímek ze Sbírky Scheufler, k němuž se přidával současný snímek stejné lokality. Pro velký úspěch bude seriál pokračovat  s paralelním prezentováním lokalit z celé Evropy. 

 

Pedagog:

V rámci Večerní fotoškoly Centra FotoŠkoda, kde je Pavel Scheufler hlavním lektorem, vyšla i v roce 2016  doplněné vydání učebních textů Technika digitální fotografie. Základní pojmy a Obrazový slovník fotografické tvorby. V rámci Večerní fotoškoly se uskutečnil jeden víkendový workshop. V roce 2016 naposledy se uskutečňoval 3. semestr Večerní fotoškoly s hosty, kde lektorkou v jarním semestru byla Lenka Scheuflerová, v podzimním kvůli jejímu dlouhodobému onemocnění ji zastoupil Tomáš Dvořák. Kromě prostředí vernisáží se uskutečnilo několik přednášek, například Zločin a fotografie let 1839 - 1939, Fotografický akt kdysi a Úvod do kompozice.

 

Ohlasy:

Asociace profesionálních fotografů zahrnula Pavla Scheuflera mezi finalisty ceny Osobnost české fotografie 2015 za dlouhodobý přínos fotografii. Na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě vznikla teoretická diplomová práce Kristýny Erbenové Pavel Scheufler. Již před časem vznikla bakalářská práce na téma stejné osoby na katedře fotografie FAMU. V publikaci k 25 letům Pražského domu fotografie byl vedle dalších členů PHP uveden také medailon Pavla Scheuflera. V malém medailonu včetně ukázek vlastní tvorby byl mezi spolupracovníky a lektory firmy Centrum FotoŠkoda představen ve výročním čísle časopisu Moment také Pavel Scheufler. Rozsáhlý prostor s ukázkami tvorby mu věnoval v květnu také Reportér Magazín a v září před připravovaným Fotofestem na svém webu Centrum FotoŠkoda. Pavel Scheufler v červnu vystoupil také v rámci cyklu České televize Česká fotka v dílu Posedlost fotoaparátem. Další vystoupení Pavla Scheuflera v České televizi bylo v Událostech v kultuře na výstavě Příběh Ruska očima tří českých fotografů, ve filmu Ondřeje Kepky o Karlu Čapkovi a v listopadu v hojně sledované Historie.cs v pořadu o císaři Františku Josefovi I. 18. 10. byl Pavel Scheufler hostem večerního Mikrofóra.

PF 2017 PF 2017