05.06.2016 - Obří dírková komora v TV

 V rámci cyklu České televize Česká fotka se promítal díl Posedlost fotoaparátem, kde si mimo jiných zahrál i Pavel Scheufler. 

Fotografové jsou od počátku své disciplíny v područí techniky, která určuje jejich pohled i výrazové možnosti. Dějiny fotografie jsou tak dějinami snahy popřít omezení, nebo naopak využít možnosti soudobé technologie. Dokumentární film z cyklu Česká fotka režírovali  D. Cysař a P. Berkovič. 

Kameramani a fotografové, Pavel Berkovič a David Cysař, v minulosti postavili už několik velkoformátových fotoaparátů. V roce 2003 vyrobili první společný AUTOFOTOMOBIL, kterým se dalo zároveň jezdit i fotografovat. Zachycovali pak kouzelnou krajinu Čech a Moravy na obří formát negativu 100x70 centimetrů. V roce 2008 vyrobili další, tentokrát měchový fotoaparát bez motoru, nazvaný MAGNUS I, s jehož pomocí se snímky ukládaly na negativu o rozměru 80x80 centimetrů.

Pro film vytvořený  MAGNUS II byl vlastně „optický domek“, kde je možno chodit útrobami samotného přístroje. A pozorovat tak nejen mechaniku záznamu obrazu, ale i celý zázrak zobrazení světa jevem, kterého si všimli již před staletími. Na principu camery obscury se fotografuje i v digitální éře. Viz též ZDE.

Vyberte rok