10.04.2014 - Studijní cesta směr Artstetten

Čtyřdenní cesta do Dolních Rakous měla za hlavní cíl zámek Artsttten s tamní expozicí historie rodu majitelky zámku - Anity von Hohenberg, jejímž pradědečkem byl František Ferdinand d`Este. Dalším  cílem byla výstava ,,Franz is here! Franz Ferdinands Reise um die Erde" ve Weltmuseum Wien a výstava ,,JUBEL & ELEND. Leben mit dem Großen Krieg 1914-1918" na zámku Schallaburg.  

Precizně a mimořádně poutavě připravená  výstava  k výročí Velké války na zámku Schallaburg může posloužit jako příklad historické expozice, která za využití i různých audiovizuálních  prostředků, (které ovšem návštěvník může, ale nemusí využívat) doslova vstupuje do děje válečných let, včetně každodenního života  v zázemí. Klade mimořádný důraz na originalitu dobových exponátů, architektonické ztvárnění a systematičnost svých celků. Výstava je tak velmi silným emočním zážitkem.
Dolní Rakousko samozřejmě zaujme řadou míst, na nichž se nacházejí styčné body s někdejším Královstvím českém. Mimořádně zaujala i expozice v Rakouském muzeu svobodného zednářství na zámku Rosenau a impozantní hrad Liechtenstein.

Zámek Artstetten, náhrobky Františka Ferdinanda d`Este a Žofie Chotkové, vévodkyně z Hohenbergu. Foto P. Scheufler Zámek Artstetten, náhrobky Františka Ferdinanda d`Este a Žofie Chotkové, vévodkyně z Hohenbergu. Foto P. Scheufler