21.06.2012 - Rusko 1896

Vernisáž výstavy Rusko 1896 v Městském muzeu Mariánské Lázně. Autorem snímků byl František Krátký.

Rozhovor o výstavě pro Radio Svoboda naleznete rusky ZDE.

Text z úvodu výstavy :

         Prvním Čechem, který v Rusku pořídil své snímky a poté je prezentoval v kolorované podobě na stereodiapozitivech, byl profesionální fotograf  František Krátký (1851-1924).  Ten se na jaře 1896 vypravil do Ruska, aby fotografoval korunovaci Mikuláše II. Vedle této události fotografoval i život a památky Moskvy, Petrohradu, Novgorodu a v okolí těchto měst. Zachytil jako možná jediný fotograf tragickou událost na Chodinském poli u Moskvy, kdy na lidové korunovační slavnosti se ušlapalo několik set lidí.

         František Krátký ve své době proslul svými stereofotografiemi, které pořizoval na svých cestách po českém a moravském venkově od konce 70. let 19. století. Žádný jiný český fotograf v jeho době neprocestoval tak důkladně Království české jako on. V 90. letech 19. století hojně cestoval také po západní a jižní Evropě a všude pořizoval vedle negativů  formátu 13 x 18 cm i stereonegativy ve velikosti 8,5 x 17 cm. Krátký byl totiž velkým propagátorem této techniky poskytující prostorový efekt.  Ceněné snímky také dovedně koloroval, což byl odraz jeho malířských ambicí. U svých snímků často zdůrazňoval didaktickou roli, chtěl ukazovat, jak lidé žijí u nás i v cizích zemích.

         Výstava prezentuje vedle snímků z negativů vždy polovinu jeho kolorovaných nebo černobílých stereodiapozitivů, které se prohlížely zvláštním kukátkem a poskytovaly svým prostorovým vjemem a barevností skvělý zážitek. Bohužel do současné doby 116 let staré snímky utrpěly a to co se zachovalo, je vzácným dokladem. Pro výstavní účely se snímky citlivě fyzicky a posléze i digitálně čistily s cílem zprostředkovat současným divákům jejich původní tvář, neboť jak praví klasik, staré fotografie mají právo na svůj původní lesk.

Výběr snímků z výstavy naleznete ZDE.

Pozvánka výstavy. Pozvánka výstavy.